Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>Κυρίαρχος ο Ήφαιστος στη Λήμνο! Κατασπάραξε τον Ηρακλή!

21.12.2019 | 17:34

Συντάκτης:  FM 100 Newsroom
Κατηγορία: Λήμνος

Του Χάρη Σταύρου

Στο 7-5 ο Ήφαιστος, που κατασπάραξε τον Ηρακλή στο τέταρτο δεκάλεπτο για να τον νικήσει εύκολα και να τον ρίξει στο 5-7.

Την έβδομη νίκη του σε 12 αγώνες της EKO Basket League 2019/20 πήρε ο Ήφαιστος, που επικράτησε του Ηρακλή (79-65) για να τον αφήσει στο 5-7. Μάριο Λιτλ στο τέταρτο δεκάλεπτο, Δημήτρης Σταμάτης και Σον Έβανς ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Λήμνου, την ώρα που ο Γηραιός στηριζόταν εξ' ολοκλήρου στον Τζαμάλ Σούλερ και έβλεπε παίκτες-κλειδιά όπως ο Χάνλαν, ο Οκερεαφόρ και ο Ζάρας να μένουν πολύ χαμηλά με λάθη και πολλά άστοχα σουτ. Ήταν ένα σκληρό ματς, με γκρίνια και στους δύο πάγκους, με αποβολή του τιμ μάνατζερ του Ηρακλή, Δημήτρη Καρβέλα, λίγο πριν από το φινάλε, ήταν ένα κλασικό παιχνίδι Α1.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Δημήτρη Σταμάτη, που σε 18 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 18 πόντους από 3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 6/6 βολές, πήρε δύο ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και έκλεψε τρεις μπάλες. Καθοριστικοί και οι Σον Έβανς (16 πόντοι από 8/12 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ) - Μάριο Λιτλ (12 πόντοι, 4 ασίστ), ο Έλληνας γκαρντ έκανε όμως τη διαφορά με την ενέργεια και την αποτελεσματικότητά του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Το 36-15 της τέταρτης περιόδου τα λέει όλα, με τον Ήφαιστο να έχει 7/27 τρίποντα, αλλά να πετυχαίνει 34 πόντους στο ζωγραφιστό και 17 στον αιφνιδιασμό. 41 πόντους πήρε ο Σωτήρης Μανωλόπουλος από τους αναπληρωματικούς του, την ώρα που ο Ηρακλής πετούσε οκτώ βολές στα σκουπίδια, είχε 13/30 δίποντα και τραγική αναλογία ασίστ/λαθών (8/19).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Ήφαιστος, που πήρε τρίποντα από τους Χάμοντς - Πελεκάνο για το 6-2, έκανε θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευθεί. Το 14-11 στο 8' έμοιαζε κολακευτικό για τον Ηρακλή που είχε έκτελέσει έξι σουτ (17 οι γηπεδούχοι), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-15 και τις δύο ομάδες να έχουν 11 λάθη. Το ματς ήταν ντέρμπι, αρκετά σκληρό σε κάποιες στιγμές του, όμως ο Ηρακλής ήταν στο ματς, ο Οκερεαφόρ κι ο Καββαδάς τον έβαλαν μπροστά (28-29 στο 17') και τον κράτησαν εκεί στο ημίχρονο (33-34) με τον Καστρίτη να βρίσκει 18 πόντους στη ρακέτα και την ομάδα του να έχει max προβάδισμα ενός πόντου.

Ντέιβις και Σούλερ μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο (35-39), ο Κακαρούδης έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 39-46 στο 26' και ο Ηρακλής έδειξε να ελέγχει πλέον για τα καλά το ματς, μέχρι οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα 9-0 για το προβάδισμα (51-50) στο 32'. Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου όταν ο Λιτλ, ο Έβανς έγραψε το 66-57, για να βάλει ο Σταμάτης τρίποντο για το 69-58 στο 38'. Ο Ηρακλής δεν είχε άλλες δυνάμεις, ο Σταμάτης έβαλε και λέι-απ για το 71-58 και εκεί κρίθηκε οριστικά η αναμέτρηση με τον Οκερεαφόρ να είναι ο μοιραίος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης εξαιτίας των λαθών του στα κρίσιμα του αγώνα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το κλειστό της Λήμνου, που είχε ξανά όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Συμεωνίδης, Τσολάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 16 (8/12 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σμιθ 3 (1/6 σουτ), Πελεκάνος 10 (1), Τσαϊρέλης 2, Χάμοντς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μολντοβεάνου 7 (1), Σταμάτης 18 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Χαριτόπουλος 4, Μούρτος, Λιτλ 12 (2)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 3 (1), Καββαδάς 8 (11 ριμπάουντ), Σούλερ 20 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνλαν 9 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 7 (2 ασίστ, 4 λάθη), Κακαρούδης 3 (1), Ζάρας 4 (1), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 22/37 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 13/30 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 18/26 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος θα παίξει στο Περιστέρι στις 28/12 (15:45), ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στο Ιβανώφειο την ίδια μέρα στις 17:45.

Πηγή: sport24.gr

Ακολουθήστε το limnosfm100.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.