Βρίσκεστε εδώ:Αρχική>>Λήμνος>>Κυπελλούχος Νομού ο Ηρακλής Ατσικής | Συγχαρητήρια Δημάρχου
09.03.2015 | 17:11

Συντάκτης:  Παναγιώτης Σκαπέτης
Κατηγορία: Λήμνος
Loading...

Στον Ηρακλή Ατσικής κατέληξε το Κύπελλο Λέσβου 2015, πέντε χρόνια μετά το "θρίαμβο της Θερμής" με το 0-1 επί της Καλλονής, η ομάδα κατέκτησε και πάλι τον τίτλο, επικρατώντας του Διαγόρα Αγίας Παρασκευής με 2-1.

Στον Αγώνα που έγινε κάτω από δύσκολες συνθήκες, με συνεχή βροχή, αέρα 7-8 μποφόρ και μέσα σε λίμνες νερού, οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλής αγωνίστηκαν με πάθος και με πίστη στη νίκη από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο κακός καιρός εμπόδισε τους φιλάθλους να παρακολουθήσουν τον αγώνα, ενώ η καθυστερημένη άφιξη του Νήσος Μύκονος είχε σαν αποτέλεσμα η αποστολή των φιλοξενουμένων να φτάσει στο γήπεδο την ώρα που είχε προγραμματιστεί η έναρξη (15:30). Μετά από ένα γρήγορο ζέσταμα, ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 40 λεπτών, με αποτέλεσμα το δεύτερο ημίχρονο να διεξαχθεί υπό το φως των προβολέων.

Στον αγωνιστικό τομέα, ο αγώνας ήταν από την αρχή μοιρασμένος και όλα έδειχναν πως θα γινόταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Πολύ νωρίς όμως ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, καθώς σε μια αντεπίθεση στο 10' ο Πέτρος Κοτζαμάνογλου έκανε το 1-0. Ο Διαγόρας πίεσε για την ισοφάριση σε όλο το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, αλλά με τον αέρα αντίθετο και την πολυπρόσωπη άμυνα του Ηρακλή αδιαπέραστη,δεν κατάφερε κάποια αξιόλογη φάση. Αντίθετα η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, αλλά η μπάλα, μετά το εκπληκτικό μακρινό σουτ του Δημήτρη Κωνσταντάρα, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι για να καταλήξει λίγα εκατοστά από τη γραμμή του τέρματος.

iraklis kipeloyxos 15 1Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αγίας Παρασκευής, εκμεταλλευόμενη και τον ευνοϊκό άνεμο, πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες. Παρ' όλα αυτά η ώρα περνούσε και η κούραση σε συνδυασμό με το άγχος της ισοφάρισης, οδήγησαν τους παίκτες των φιλοξενούμενων σε λάθη τακτικής αλλά και ατομικά. Στο 78' ακυρώθηκε από τον διαιτητή Μποντάκη γκολ του Διαγόρα ως επιθετικό φάουλ, (έβαλε τη μπάλα στο τέρμα με το χέρι) προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες και μάλιστα ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή.

Στη συνέχεια και ενώ ο Διαγόρας στο 80' είχε δοκάρι με τον Χατζηκυριάκου, ο Ηρακλής, εκμεταλλευόμενος την αποδιοργάνωση που είχε προκαλέσει στους αντιπάλους η προσπάθεια για την ισοφάριση, σε μια γρήγορη αντεπίθεση διπλασίασε τα τέρματα με υποδειγματικό πλασέ του ο Στράτου Κρίκη (81′), που είχε μπεί στον αγώνα λίγο νωρίτερα ως αλλαγή. Στα λίγα λεπτά που απέμειναν, το μόνο που κατάφερε ο Διαγόρας ήταν να μειώσει στο 89' σε 2-1 με τον Θωμά Παπαδόπουλο. Παρ' όλα αυτά το παιχνίδι δεν σταμάτησε ούτε λεπτό να έχει δραματικό χαρακτήρα, με το πάθος και τη δύναμη να κυριαρχούν μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Το τέλος βρήκε τους παίκτες του Ηρακλή και τους λιγοστούς φιλάθλους να πανηγυρίζουν, στη βροχή, ενώ η απονομή του κυπέλλου και των μεταλλίων έγινε κάτω από το υπόστεγο των αποδυτηρίων. Πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και στην τεχνική ηγεσία της ομάδας μας και καλή συνέχεια στις υποχρεώσεις τους σε Πρώτάθλημα Λήμνου και Κύπελλο Ερασιτεχνών, γιατί όπως έγραφε και το πανό του 2010 "ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ".

Ο Ηρακλής αναμένει την κλήρωση της 18ης Μαρτίου για να μάθει τον αντίπαλό του στη συνέχεια του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Με βάση τον περσινό όμιλο, αντίπαλοι του Κυπελλούχου Λέσβου είναι οι Κυπελλούχοι Αθηνών, Πειραιά, Χίου, Σάμου και Δωδεκανήσων. Με τα ως τώρα δεδομένα Κυπελλούχοι έχουν αναδειχθεί η Προοδευτική για τον Πειραιά, και η Δάφνη για τη Χίο, ενώ στον τελικό των Αθηνών αγωνίζονται Αιγάλεω και Χαραυγιακός. Στη Σάμο αγωνίζονται στον τελικό της 15η Μαρτίου, Καρλόβασι και Πυθαγόρας ενώ τα ζευγάρια των ημιτελικών της Δωδεκανήσου που θα διεξαχθούν στις 11 Μάρτη είναι Ευκλής – Ρόδος και Ιάλυσος – Φοίβος.

Για τον Ηρακλής αγωνίστηκαν: Γ. Τζωρτζίνης, Α. Μαυροειδής, Χ. Τζάτζαλος, Ε. Μανωλακούδης, Δ. Κουτζούμης, Δ. Κρίκης, Κ. Γκαράλης, Π. Κοτζαμάνογλου (Ζ. Βλαχόπουλος), Β. Κρίκης (Α. Νταντάνης), Φ. Κρίκης, Δ. Κωνσταντάρας (Σ. Κρίκης)

Πηγή: realmedia.gr

Συγχαρητήρια Δημάρχου Λήμνου

Ο Δήμαρχος Λήμνου κ. Δημήτρης Μαρινάκης συγχαίρει θερμά την ποδοσφαιρική ομάδα του Ηρακλή Ατσικής, για τη νίκη της επί του κυπελλούχου Λέσβου, Διαγόρα Αγίας Παρασκευής και την κατάκτηση του Κυπέλλου του Νομού Λέσβου.

Ο κ. Μαρινάκης εύχεται στην ομάδα καλή επιτυχία στη συνέχεια της σεζόν.